Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozszerzanie diety niemowlaka – zasady, które musisz poznać

2023-04-25
Rozszerzanie diety niemowlaka – zasady, które musisz poznać

Wasz maluszek rośnie jak na drożdżach i widzicie, że już niedługo przyjdzie czas na rozszerzanie diety? To świetnie! Specjalnie dla Was zebraliśmy podstawowe informacje na ten ważny temat.   Rozszerzanie diety to nie tylko nauka nowych smaków, lecz także nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności związanych z jedzeniem, takich jak żucie czy gryzienie. U rosnącego dziecka wzrasta zapotrzebowanie na energię oraz różnorodne substancje odżywcze, dlatego w pewnym momencie konieczne staje się wprowadzenie pierwszych pokarmów innych niż mleko mamy.

Rozszerzanie diety niemowlaka – podstawowe zasady

1. Podawajcie dziecku małe porcje

Rozpocznijcie podawanie nowego składnika od niewielkiej ilości, tzn. 1.–2. łyżeczki. Zwracajcie uwagę, jak szkrab reaguje na nowe produkty w diecie. Później ta ilość powinna oczywiście stopniowo się zwiększać.

2. Używajcie odpowiednich akcesoriów do karmienia

Do karmienia używajcie małych miseczek i sztućców. Pamiętajcie, że żołądek dziecka jest malutki, dużo mniejszy niż Wasz – ma wielkość 2 złożonych razem piąstek maluszka.

My polecamy zwłaszcza akcesoria dwóch marek Thermobaby i Olmitos. W ich ofercie znajdziecie zarówno talerzyki z przegródkami, zestawy obiadowe jak i silikonowe sztućce, które wspomogą naukę prawidłowego chwytania. Tutaj znajdziecie pełną ofertę akcesoriów wspomagających samodzielne posiłki maluszka

 

3. Zachowajcie spokój

Oferujcie nowy produkt kilkakrotnie przez kilka dni, a nawet tygodni. Może chwilę potrwać, zanim dziecko zaakceptuje nowe smaki. Nieznane wcześniej konsystencje i barwy również mogą być dla niego zaskoczeniem. Według badań nowy produkt trzeba czasem podać nawet kilkanaście razy, zanim maluszek go zaakceptuje.

4. Obserwujcie dziecko 

Pamiętajcie, że grymaszenie czy też marszczenie brwi jest naturalną reakcją dziecka, które uczy się jeść produkty o innej konsystencji. Nie znaczy to, że dany pokarm maluszkowi nie smakuje. Nie poddawajcie się!

5. Zapewnijcie spokój i miłą atmosferę

Unikajcie karmienia przed telewizorem, śpiewania i zabawiania podczas posiłku. To odwraca uwagę dziecka od jedzenia i zaburza jego apetyt. Nie zmuszajcie też maluszka do jedzenia – posiłek ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

6. Bądźcie cierpliwi

Pamiętajcie, że po pierwszym karmieniu łyżeczką więcej jedzenia może wylądować na śliniaczku i stoliczku niż w brzuszku maluszka. Jednak praktyka czyni mistrza! Weźcie też pod uwagę, że karmienie może zająć dłuższą chwilę, dlatego zachowajcie cierpliwość!

7. Nie zmuszajcie dziecka do jedzenia

Nie karmcie maluszka, gdy okazuje sygnały sytości, np. zacznie się odwracać, traci zainteresowanie jedzeniem i odwraca głowę od łyżeczki. W ten sposób uczy się samoregulacji, dzięki czemu w przyszłości znacznie łatwiej będzie mu kontrolować uczucie głodu i sytości. To pierwszy krok do zmniejszenia ryzyka przejadania się.

8. Nie rozpraszajcie dziecka

Nie wycierajcie buzi maluszka podczas karmienia – to go tylko rozprasza. Najlepiej będzie, gdy wyczyścicie buźkę brzdąca już po skończonym posiłku.

Rozszerzanie diety niemowlaka ma dla niego bardzo duże znaczenie. Chociaż nie należy zmuszać malucha do posiłków, zawsze można spróbować go do tego zachęcić. W jaki sposób? Pamiętaj, że dziecko zazwyczaj naśladuje dorosłych, a także swoje najbliższe otoczenie. Wspólne siadanie do stołu i jedzenie całą rodziną może zdziałać cuda. Niemowlę widzi, jak wyglądają posiłki jego rodziny i powoli zaczyna naśladować gesty i zachowania. Jeśli chcesz jeszcze lepiej pokazać maluchowi, jak może jeść, przynieś do stołu jego ukochaną przytulankę może przydać się nie tylko podczas spania, ale również w trakcie nauki jedzenia. Pokazuj, jak karmisz maskotkę, a następnie ten sam ruch wykonaj w stronę dziecka. Ty również jedz, by niemowlę widziało, że nie jest osamotnione w całym tym rytuale.  

Źródła:

https://alaantkoweblw.pl/wp-content/uploads/2021/01/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf

https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 23 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Ekspresowa realizacja!
2023-09-02
Szybko,sprawnie, bez problemow.
pixel