Top 6 zasad dobrej kąpieli maluszka
Najważniejsze, aby było:
1. Spokojnie
Może cię to zdziwi, ale najpierw pomyśl o tym, co zrobić, by tobie było wygodnie wykąpać dziecko. Wiele zależy od tego, czy codzienne kąpanie malca będzie dla ciebie utrapieniem czy miłym akcentem dnia. Niemowlę wyczuwa nastawienie rodziców, a gdy są zdenerwowani, kojarzy mycie ze stanem zagrożenia. Wiadomo, że w pierwszych dniach kąpanie noworodka może być dla was trudne. Wszystkiego się nauczycie, zdobędziecie wprawę – spokojnie.
2. Wygodnie
Zadbaj o to, by wanienka była ustawiona wygodnie i stabilnie, najlepiej w pomieszczeniu, gdzie obok jest przewijak lub stół. Jeśli masz problemy z kręgosłupem wybierz taki stelaż do wanienki, by nie trzeba się było mocno schylać. Ciężko jest dźwigać wanienkę z wodą – pod tym względem wygodne są wanienki z odpływem, dzięki któremu wodę po kąpieli można wypuścić bezpośrednio. Polecamy Wam wanienkę Vasco Thermobaby, która posiada wygodny wąż odpływowy, a całość zestawu jest mocno kompaktowa. Przygotuj zawczasu wszystko, co będzie ci potrzebne do umycia malca: 1-2 ręczniki, kosmetyki, czyste pieluchy i ubranko, waciki, małą miskę z przegotowaną letnią wodą do przemycia buzi czy oczu.
3. Ciepło
W pomieszczeniu, gdzie maluch będzie rozebrany, powinno być ciepło. Unikajcie nagłych zmian temperatury i wilgotności – nie jest przyjemnie z ciepłej i zaparowanej łazienki nagle przejść do wywietrzonego pokoju. Woda w wanience powinna mieć ok. 37 stopni Celsjusza. Jeśli nalejecie ją zbyt wcześnie, ostygnie, a to się dziecku nie spodoba. Za ciepła też nie może być – skóra noworodka jest cienka i delikatna, wszelkie bodźce odbiera mocniej niż skóra dorosłego.
4. Łagodnie
Łagodność dotyczy wielu aspektów, także pielęgnacji. Tu dobry jest minimalizm – jak najmniej kosmetyków o jak najprostszym składzie. Używamy oczywiście preparatów dopuszczonych do stosowania u dzieci od pierwszych dni życia. Na początek przyda się produkt do mycia ciała i głowy, w stabilnej butelce z pompką. To może, ale nie musi być emolient, czyli łagodny preparat do pielęgnacji suchej skóry o właściwościach nawilżających, natłuszczających i zmiękczających.
5. Bezpiecznie
Przede wszystkim dziecko w wodzie musi być stale przez nas trzymane i obserwowane. Polecamy leżaczki do kąpieli, które odciążą plecy rodzica i na których których można w wanience oprzeć noworodka. Jeśli widzisz, że dziecko napina się możesz przed kąpielą otulić je miękkim ręcznikiem i rozbierać pomału, bez odkrywania całej powierzchni skóry. Potem w tym ręczniku, jak w kokonie weź go na ręce i włóż do wanienki. Materiał stopniowo nasiąknie wodą, a ty rozchylisz tylko jego poły, by umyć malca. W ten sposób dziecko nie poczuje gwałtownych zmian temperatury, nie przestraszy się kontaktu z wodą. Dużym ułatwieniem są również leżaczki do kąpieli. Tutaj polecamy Wam bestseller leżaczki marki Angelcare, które mogą Wam towarzyszyć już przy pierwszej kąpieli. Wykonane są z przyjemnego w dotyku materiału zapewniającego komfort maluszka.
6. Regularnie
Kąpiel maluszka to nie tylko mycie, to także rytuał, który pomaga wypracować rytm dnia, skojarzyć konkretną porę z konkretnym działaniem. To także okazja do bliskości. Często kąpiel jest rytuałem dla rodzica i szansą dla niego, by robić coś razem z dzieckiem sam na sam. W tym pierwszym okresie warto tylko pilnować w miarę stałej pory kąpieli, by uporządkować dni. Jeśli wasze dziecko płacze przed i w trakcie kąpieli, dajcie mu czas. Przez kilka dni myjcie go zwilżoną myjką na rozłożonym ręczniku, bez zanurzania w wodzie. Potem zadbajcie o pełen komfort kąpieli (otulenie, ciepło, półmrok, spokój) i próbujcie. Jeśli coś się malcowi nie spodoba, wycofajcie się. Pomału przekonacie go, że w waszych objęciach może czuć się bezpiecznie w pełni cieszyć przyjemnością kąpania.